Home Paris How To Do & Where To Go In Paris? – Paris Gezi Notları!

How To Do & Where To Go In Paris? – Paris Gezi Notları!

written by KubilaySakarya June 13, 2016
Processed with VSCOcam with a5 preset

Bonjour Paris! Sonunda hayallerin şehri Paris’ten sizlerle detaylı bir gezi yazısı paylaşıyorum. Aslında bu gezi yazısından ziyade her iki seyahatimde de Paris’te ziyaret etmekten büyük keyif aldığım yerleri, kaldığım otelleri, kahve içtiğim köşeleri ve yapmadan dönmeyin diyeceğim şeyleri paylaşacağım bir yazı diyebilirim. O halde isterseniz Paris’teki yapmayı en sevdiğim şeylere hemen göz atmaya başlayalım.

Paris Tour EiffelFullSizeRender-3

ULAŞIM- Paris’te Charles de Gaulle, Orly ve Beauvais olmak üzere üç havalimanı bulunmakta. Tercihen THY ile uçarak şehrin ana havalimanı olan Charles De Gaulle havalimanına inmek Paris’e ulaşmanın en kolay en pratik ama en pahalı yollarından bir tanesi. Siz tercihen Pegasus veya Transavia havayollarını kullanarak şehir merkezine daha uzakta bulunan Orly Havalimanı’nı da kullanabilirsiniz.  Veya low coast havayolu firmalarının kullandığı ancak şehir merkezine 60km uzaklıkta olan Beauvais hava limanını kullanmanız da mümkün. Charles De Gaulle havalimanına indiğinizi varsayarak bütçe ve zaman durumunuza göre  RER ile şehir merkezine inebilir; RossyBus olarak adlandırılan ve sizi Opéra bölgesine bırakacak olan shuttle servisine binebilir; dilerseniz Airfrance’ın kendi shuttle’ını tercih edebilir; dilerseniz de doğrudan taksi tutup şehre inebilirsiniz. Biz son ziyaretimizde Opera bölgesinde konakladığımız için 10 Euro gibi bir ücret ödeyerek RossyBus ile Opera bölgesinde indik.

Paris'te Nerede Kalmalı - kubilay Sakarya Blog

KONAKLAMA Paris’e her iki ziyaretimde de kaldığım otellerden oldukça memnun kalan birisi olarak nerede kaldığımı da sizlerle paylaşmak istiyorum. İlk ziyaretimde kaldığım Tim Hotel Tour Montparnasse ‘Gaite’ (M) metro durağında bulunan ve Eiffel’e yakınlığıyla bize kendini sevdiren oldukça rahat ve temiz bir oteldi. Otel’in detaylı incelemesi için hem Booking’e hem de buradan ‘Perfect Weekend’ incelemesine göz atabilirsiniz. // 2. Paris ziyaretimizde ise Paris Opera Binası’nın hemen yanı başında Opera (M) metro istasyonunda bulunan ‘Best Western Gaillon Opera’da kaldık. Bu otelin odaları birazcık küçüktü konum olarak da Louvre müzesine 5 dakikalık yürüme mesafesindeydi. Ancak şehri ilk ziyaretiniz ise kesinlikle Tim Hotel Tour Montparnasse’nin konum olarak size daha çok uygun olduğunu düşünüyorum. Sanırım Eiffel’e yakın olmak ilk ziyarette insanı daha çok mutlu ediyor :)

Ekran Resmi 2016-06-10 02.08.06

Kubilay Sakarya Paris

GELELİM GEZİLECEK YERLERE! – Bu kısımda gezilecek yerler listesini herkesin bildiği noktalarla bir liste halinde geçip bence mutlaka yapmanız gereken şeyler listesine geçeceğim :)

2-3 günlük bir gezi programına sığdırmanız gerekenler ise şu şekilde; Eiffel Kulesi, Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali, Muse D’orsay, Sacre Core ve alışverişi sevenler için L’afayette.

Peki benim favori duraklarım neresi? İşte Paris’te yapmadan dönmeyin dediğim 5 Şey!

1-Arc De Triumph’ın üst katına çıkıp fotoğraf çekimi yapın!

IMG_3639Şüphesiz Paris’in en güzel manzaralarından bir tanesi Champs De Elysees meydanına selam veren Arc De Triomphe’ın terası. Buraya çıktığınızda karşılaştığınız manzara nefesinizi kesebiliyor. Ben de bu ziyaretimde Arc’ın terasında çekmek üzere özel bir kombin giydim ve çekim yaptım. Size de Arc’ı ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiy ediyorum.FullSizeRender-8

10869806_892254027481405_8620466168846118254_o

2-Versailles Sarayının Bahçesinde Keyif Yapmadan Dönmeyin!
Kubilay Sakarya Versailles Palace

Versailles’in içerisini gezdikten ve bahçelerini turladıktan sonra insan bir hayli yoruluyor. Bu sebeple sarayı gezmeden önce yanıınza mutlaka birer sandviç ve içeçek alın. Gezinin sonunda bahçenin muhteşem manzarasına karşı oturup karnınızı doyurabilirsiniz. Biz sandviçimizi yerken önümüzde oturan romantik çift te birlikte yemek yiyorlardı. Bu küçük notu da Paris gezinize ekleyin derim :)Versailles Mirror HAllIMG_3778Versailles Gardens Kubilay Sakarya

3-YeniKahve Durakları Keşfedin!Kubilay Sakarya PAris

Bu şehirde gezerken en keyifli şeylerden bir tanesi de yepyeni kahve durakları keşfetmek! Benim en favori kahve duraklarımdan bir tanesi Notre Dome katedrali’nin hemen arkasında bulunan Esmeralda Coffee. İsmini Quasimodo’nun ölümsüz aşkı Esmeralda’dan alan kafenin kahveleri kadar tatlıları da çok güzel mutlaka deneyin! Bir diğer favori kahve durağım Opera bölgesinde konaklarsanız Lili’s Coffee oldu. Otelimize yakın olması sebebi ile şehri gezmeden her sabah bir bardak latte içmeyi ihmal etmedim.Paris Best Coffee Corners

4- Eiffel’de Işık Şovlarını İzleyin!

FullSizeRender-2Saat 11 civarında Eiffel’e en yakın metro durağında inip bir marketten şarap, cam bardaklar ve abur cubur alıp soluğu Eiffel’in bahçelesinde alıyoruz. Sohbet, muhabbet ve kısık seste müzik derken saat 12’yi vurduğunda ışık şovları da başlıyor. Bir akşam için Paris’te yapılacak en güzel ve büyüleyici planlardan bir tanesi. Bence mutlaka deneyin :)

IMG_4030

5-Sace Coeur’da Güneşi Batırın…

Sacre CoureSacre Coeur kilisesinin merdivenlerinden Paris’te güneşi batırmak gibisi yok. Kilisenin merdivenlerinde soğuk bir bira içerken sokak sanatçılarının gösterilerini izlemek, canlı müzik dinlemek ve Eiffel’i seyretmek şüphesiz seyahatinizin en unutulmaz anlarını oluşturacak. Burası tüm Paris’i ayaklarınızın altında göreceğiniz nadir yerlerden bir tanesi o yüzden bol bol fotoğraf çekmeyi de ihmal etmeyin!

 Keyifli tatiller! :)

You may also like these

Leave a Comment