Home #PerfectWeekendProject Kızıl Şehir Marakeş Gezi Notlarım!

Kızıl Şehir Marakeş Gezi Notlarım!

written by KubilaySakarya June 30, 2016
Kubilay Sakarya
Herkese merhaba! Temmuz-Ağustos ayları içerisinde herkesin aksine farklı bir seyahat rotası arıyorsanız Atlas dağlarının eteklerine kurulmuş Berberi’lerin kızıl şehri Marakeş tam da size göre bir rota!
Le riad yasmine hotel marrakech lacoste kubilay sakarya

Nerede Kalmalı? – Le Riad Yasmine 

Riad yani konak anlamına gelen butik oteller Marakeş’te konaklamak için en ideal yerlerin başında geliyor. Bizim konakladığımız Le Riad Yasmine isimli konak daha önce saray olan avlulu bir malikaneden 8 odalı butik bir otele dönüştürülmüş. Otelin tatlı sahibesi Alice’in sıcak karşılaması ve avluda yer alan havuzuyla Riad Yasmine’de konaklamanızı mutlaka tavsiye ediyorum. Özellikle sabah kahvaltıları ve geleneksel çayları da bizim oteldeki favorilerimiz oldu.Marrakech Breakfast Le riad yasmine hotel marrakechLe riad yasmine hotel marrakechLe riad yasmine hotel marrakech 2Kubilay Sakarya Marakeş- gülçin uzunalan kimono

Processed with VSCOcam with a5 preset

Processed with VSCOcam with a5 preset

Le Riad Yasmine Marrakech

Le riad yasmine hotel marrakech cat

Görülecek Yerler…

Fas’ta iki-üç günlük konaklama sırasında heryeri görmeniz pek de mümkün olmuyor. Bu sebeple şehrin gözdelerinden başlamakta fayda var. Biz turumuza bünyesinde Yves Saint Loren’in anıt evi ve Berberi müzesini barındıran Jardin Majorelle ile başladık. Sonrasında Jemaa El Fna meydanı, Kutubiye Cami, Bin Yusuf Medresesi, Bahia Sarayı ve Marakeş’in dünyaca ünlü otelleri Royal Mansur ile La Mamounia‘yı mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Kutubiye cami minaresiyle Marakeş’in Londra-Big Ben saat kulesi konumunda ve şehrin heryerinden size selam veriyor. Ayrıca Jemaa El Fna meydanından souklara dalıp çarşıda saatlerce kaybolmayı da unutmayın!

Processed with VSCOcam with a5 preset

Processed with VSCOcam with a5 preset

kubilay sakarya marakeş bin yusuf medresesi

Processed with VSCOcam with a5 preset

Processed with VSCOcam with a5 preset

Koutubia mosqueben youssef marrakechbahia palace perfect weekend

Processed with VSCOcam with a4 preset

Processed with VSCOcam with a4 preset

Nerede Ne Yemeli?

İki gün boyunca iki farklı restoran denedik ve ben her ikisini de size şiddetle tavsiye etmek istiyorum. İlki şehrin manzarasına karşı terasıyla ‘Terras Des Epices‘ oldu. Özellikle tadı testi kebabımıza benzeyen geleneksel Fas yemeği Tajin’in tadı bir harikaydı. İkinci gece ise bir avluda yer alan ‘Le Jardin‘i denedik. Yemyeşil bir avluda dev şamdanların arasında size oldukça güzel bir atmosfer sunuyor. Üstelik fiyatlar da abartı değil ve yemekleri oldukça lezzetli.DSC_0719DSC_0704

Dikkat Edilmesi Gerekenler;

-Ülkede kaldırım kültürü pek yok, bu yüzden sokaklarda yürürken yanınızdan sizi sıyırıp geçecek motorsikletlere her an hazırlıklı olmalısınız.
-Çarşıda gezerken devamlı size yön tarif etmeye çalışacak kişilere ”NO” demelisiniz, yoksa herkes para için peşinize takılabilir.
-Gece sokaklar biraz korkutucu olsana birkaç günün ardından alışıp daha rahat gezebiliyorsunuz.
-Sıkı bir pazarlığa hazır olun! Souk’larda alışveriş ederken size almak istediğiniz ürün fiyatının 3 katını söyleyip sonunda cebinizde ne varsa o fiyata veren bir esnaf var. Ben hayatımda böyle sıkı pazarlık ettiğimi hatırlamıyorum :)

-Hediye seçenekleri olarak hasır şapkaya isim yazdırabilir, el yapımı terlik alabilir veya toprak Tajin kaselerinden renkli bir kombin oluşturabilirsiniz!souks of morocco marrakech

Processed with VSCOcam with a5 preset

Processed with VSCOcam with a5 preset

Bir sonraki destinasyonda görüşmek üzere! Çok sevgiler, Kubilay.
Instagram: @kubilaysakarya & @perfectweekend

You may also like these

Leave a Comment