Home Collaboration Happy Halloween – The Salem Witchcraft

Happy Halloween – The Salem Witchcraft

written by KubilaySakarya October 31, 2014
sdsdsd

Untitled41952 yılında Amerika Massathucets’e bağlı Salem köyünde cadılık ile suçlanan bir grup insan sulh yargıçları tarafından yönetilen yerel mahkeme duruşmalarında acımasızca yargılandı ve ölüme mahkum edildiler… 150’den fazla insanın öldürüldüğü bu infaz ile Salem Cadı Mahkemeleri adını tarihe kanlı harflerle yazdırdı ve Salem cadılarının dünya çapında tanınmasına yol açtı…

Herşey 1963 yılında Sarah Good, Sarah Osborne ve Tituba’dan oluşan üç kişinin Salem köyünden Betty Paris, Abigail Williams, 12 yaşındaki Ann Putnam Jr. ve Elizabeth Hubbard’a ızdırpap ve acı vermek iddiası ile suçlanıp tutuklanmasıyla başladı… Sarah Good yoksuldu. Yemek ve barınak için komşularından yardım istemiş ve dilencilik yapmış biriydi, daha sonra ise Sarah Osburne’un resmi hizmetçisi olmuştu. Sarah Osburne ise kilise toplantılarına çok nadir katılması ile bilinirdi.Tituba ise öteki dünya varlıklarına inanan Püritan mezhebinden bir köleydi ve suçlamalar için açık bir hedefti. Bu kadınların hepsi de büyücülük suçlamaları için “olağan şüpheliler” tanımına uyuyordu. Zaten kimse de onların arkasında durmadı. 1 Mart 1962’de büyücülük suçlaması ile yerel sulh hakiminin karşısına çıktılar. Birkaç gün süren sorgularının ardından hapishaneye gönderildiler.

Mart ayında suçlamaların birden fazla kadna karşı yöneltilmesiyle, Martha Corey kadınların suçlanmasındaki yersiz şüpheciliğe karşı düşüncelerini kendini örnek göstererek dile getirdi. O’nun ve hemşire Rebecca’nın alacağı cezalar topluluğu da yakından ilgilendiriyordu, çünkü Martha Corey ve Hemşire Rebecca Salem Köyü’ndeki kilisenin tam bir müdavimiydi. Eğer böylesi namuslu insanlar cadı olabiliyor ise herkesin cadı olabileceği fikri uyanabilirdi. Bu halde kilise üyeliğinin de suçlamalara karşı bir güvenlik getirmiyor olduğu söz konusu edilirdi. Sarah Good’un kızı Dorothy Good sadece 4 yaşında olmasına rağmen sorgulandı ve yanıtları annesinin cadılık ile ilişkilerini kanıtlayan birer itiraf olarak değerlendirildi. Martha Corey’in eşi Giles Corey de aynı gün tutuklandı. Giles Corey mahkemede suçlu olduğunu kabul etmedi ve diğer mahkumlar gibi yalvarmadı. Mahkeme Giles Corey’i büyük kayaların arasında ezerek öldürdü… Bugün Salem köyünde her cadılar bayramı öldürülen insanların ruhlarının kasabayı yeninden ziyaret ettiğine inanılır… Biz de Zülal ile bu yıl Martha – Giles Corey çiftinin (veya cadılarının:) ruhlarına büründük ve Salem köyünü ziyarete geldik… İşte tarihten gerçek kesitlerle Salem katliamı! Cadılar bayramınız kutlu olsun….

Fotoğraf için Gökhan İpekkan‘a ve makyaj için Makyajhane – Kıvanç Can Bektaş‘a kocaman teşekkürler! Seneye görüşürüz! :)

Untitled2UntitledUntitled6Untitled-6Untitled-5

GilesMarthaCoreyGraves

You may also like these

2 comments

MODA DUYGUSU November 1, 2014 at 5:51 pm

Cadi, haliniz bile şirin ihihi

Reply
KubilaySakarya November 2, 2014 at 2:19 pm

teşekkür ederiz çok hiho=)

Reply

Leave a Comment