Home People Güzin Kırsaçlıoğlu ile Sağlıklı Dişler Üzerine…

Güzin Kırsaçlıoğlu ile Sağlıklı Dişler Üzerine…

written by KubilaySakarya September 18, 2015
IMG_5938
İnsanın gülüşü kendini en özel şekilde ifade ettiği anların başında gelir. Sağlıklı bir gülüş, özgüvenin, iyi bir görünüşün, imajın ve mutluluğun da anahtarıdır. İnsanın herşeyden önce mutlu olmak ve gülmek için yaşadığı bu dünyada, herşeyin başında gelen gülüşümüz ve dişlerimizi asla ihmal etmememiz gerekiyor.
 
Bugün sizleri bir diş problemim sırasında tanıştığım daha sonra ise bir diş doktorundan öte, yaşam koçum, pozitif enerji kaynağım ve gülüşümün mimarı olan canım diş doktorum Güzin Kırsaçlıoğlu ile tanıştırmak istiyorum! IMG_5938

1: Güzel dişlere ve estetik bir gülüşe sahip olmak neden önemli?

1-Bizler birbirimizle iletişim kurduğumuzda birbirimizin gözlerine sadece 3 saniye bakabiliyoruz. Göz temasından sonra bakışlarımız direkt ağza kayıyor. Beyin yapımızın özelliği, hep zıtlıkları algılarız. Bu nedenle dişlerle dudağın teması yani kırmızı beyazın kontrastı bizim dikkatimizi çekiyor. Gülümseme ise tüm dişlerin gözler önüne sergilendiği duygunun karşı tarafa çıkartıldığı andır. Bu ana bakımlı, fresh, yüzle uyumlu olduğunda duyguyu veriyor. Ama düşünün gülümsemeyle karşı tarafla pozitif bir dialog kurmak isterken sarı, bakımsız, kirli, çapraşık ve yüzle uyumsuz dişler dizisiyle bu duyguyu ne kadar verebilirsiniz. Yani dişler iletişim organımız olan ağzımızın vitrinidir. Bu vitrin iletişim tarzımıza uygun olmalıdır. Eğer pozitifsek bu dişlerin dizimi pozitif, feminensek feminen, erkeksiysek erkeksi olmalıdır. Amerikalılar hep dişlere çok sexy derler. Neden dişler karşı tarafa cemiyetimiz hakkında bile bulgu verdiğinden güzel dişler, estetik bir gülüş bu nedenle önemlidir. İmajınızı destekler.

2: İnsanlar güzel bir gülüşe sahip olmak için ne gibi yöntemlere başvuruyorlar? 

2- Güzel bir gülüşe sahip olmak için birçok yöntem vardır. Ama en önemlisi bakım, yani düzenli diş fırçalama, bakımsız bir diş için güzel gülüş demek imkânsızdır. Diğer bir yöntem çapraşıklık tedavileridir. Artık erişkinlerde de ortodontik tedaviyi mümkün kılan yöntemler var. Telsiz ortodonti bile mevcut. Diş minesi eskidiğinde ise lamine yöntemleri bonding tedavileri var. Diş görüntüsünden rahatsız olanlara dişeti manikürü(gingivektomy) yapılabiliyor. Aslında birçok yöntem birçok metod var. Artık botox bile diş hekimlerinin tedavi metodlarının arasında.

3: Pek çok kişinin son dönemde başvurduğu diş beyazlatma yöntemi nasıl bir işlem?

3- Diş beyazlatma yöntemleri genel olarak iki şekilde uygulanıyor. Bunlardan birisi ev tipi beyazlatma diğeri ise Office tipi beyazlatma. Ama önce kişi beyazlatma işlemine uygun mu? Değerlendirmesinin yapılması lazım, şöyle ki evde ya da Office de yapılacak beyazlatma metodu sağlam, çatlaksız mineye yapılmalı. Çünkü bu işlem esnasında kullanılan maddenin sağlam yapıdaki dişe hiçbir zararı yokken, çatlak ve kırık yapıdaki mineye dolayısıyla dişe zararı olabilir. Ev tipi beyazlatmada kişiye özel hazırlanmış kalıplarla beyazlatma jeli dişe tatbik edilerek beyazlatma işlemi sağlanıyor. Kalıp geceleri takılıyor. Kalıp içerisindeki jel gece boyunca dişin rengini ağartıyor. Office tipi beyazlatmada dişin üzerine sürülen beyazlatma jeli bir ışık kaynağı (laser, soğuk sıcak ışık kaynağı) ile aktive edilerek beyazlatma işi gerçekleşir.

4: Günlük hayatta insanlar dişlerini korumak için ne gibi önlemler alabilir?

4- Günlük hayatta dişleri korumanın artık en önemli olmazsa olmazı gece koruyucuları. Çünkü artık stres hayatımızın bir parçası ve diş gıcırdatıyoruz. Bu nedenle diş aşınmaları en büyük sıkıntımız. Gece koruyucular diş aşınmalarının önüne geçiyor. Düzenli ve özenli diş fırçalamada dişleri korumanın bir yöntemidir. Neden özenli çünkü aşındırıcılı macunlar ve sert fırçalama dişlere zarar. Düzenli fırçalama da tabi ki olmazsa olmaz.

IMG_5951

5: Diş problemi yaşamamak adına rutin kontroller ne sıklıkta olmalı?

5- Rutin kontroller kişiye özel olmalı. Eğer dişlerimizde genel sağlığında bir şey yoksa 6 ayda bir kontrol iyi. Ama dişetlerimiz diğer kişilere oranla problemli ise bu doktorumuzun önerisine göre değişebilir. Ayrıca implant veya lamine uygulamalarına sahip bireylerin kontrolleri de kişiye özeldir.

6: Size gelen hastalar en çok ne gibi şikayetlerle geliyorlar? 

6- Biz biraz estetik ve implant uygulamalarını yoğun yapan bir klinik olduğumuzdan bize en çok bu tip şikâyetler için geliyorlar.

7: Kliniğinizi pek çok siyasetçi ve dünyaca ünlü isim ziyaret ediyor. Hiç unutamadığınız bir anınız oldu mu?

7-Ben aynı zamanda birçok Dünya diş hekimlerinin üye olduğu derneğin üyesiyim. Ankara sonuçta siyasetin başkenti bu nedenle birçok politikacı ve siyaset adamıyla çalışma şansım oldu. Bu çok mutluluk verici. Çünkü düşünün, sizin bir eseriniz var ve bu kişiyi bütünleyen imajını destekleyen bir diş. Birçok yurtdışı kongresinde dünya ünlülerinin nasıl dişlerini yapmışlar bunun sunumlarını izledim. Mesela Brad PİTT’ in diş hekimi çıkıp bu dişleri ben yaptım diye anlattığında hep içimde bir uhde oluyordu. Yani düşünün dünyaca ünlü bir fotomodelin dişlerini yapsam ve onu bende böyle sunsam isteği. Sonra bir gün bir hastam arkadaşını getireceğini söyledi. Kendisi uluslar arası organizasyon firmasında çalışıyordu ve çok titiz bir arkadaşım var çokta güzel bir kız dedi. Dişinin renginden memnun değil ve dişinin ucunda kırık var dedi. Bende tabiî ki dedim sonra fotoğraflarla işe başladık. Foto modellerin dişlerinin uçlarını gösteren bir pozu vardır. Öyle bir poz verdi, bende fotomodel misiniz? Dedim. Evet, nasıl anladınız dedi. O kadar mütevazıydi ki bize bunu söylemedi. Sonra internette ismini yazınca İsveç’ in ünlü bir fotomodeli olduğunu gördük. Çok mutlu edici, çok gururlandırıcı bir durumdu tamamen tavsiye üzerine gelmesi. Ardından bir gün bir implant firmasından bize ziyarete geldiler. Estetik üzerine çalıştığımızı görünce before-after resimleriniz var mı dediler. Bende direk fotomodelin resmini ve bize yazdığı mektubu gösterdim. Kendi ülkelerinin ünlü bir fotomodelinin Türkiye’ye hatta Ankara’ya gelip estetik bir seçenek için Amerika, İtalya gibi ülkeler varken bize gelmesi onları çok şaşırttı.

8: Öncü isimlerinden olduğunuz ‘Koruyucu Diş Hekimliği’ kavramından bize bahseder misiniz?

8-Koruyucu diş hekimliği gerçekten bizim çok önemsediğimiz bir konu. Çünkü artık çürük sorun olmamalı. 1 yaştan başlayan önlemler çürüksüz bireyler daha doğrusu hastalıkların olmadığı bir dünya benim hayalim.

9: Diş sağlığı kadar gülüş de önemli! Gen Akademi bünyesinde hastalarınızı pek çok etkinliğe de yönlendiriyorsunuz. Bunlardan biri olan Kahkaha Yogası’ndan bize bahseder misiniz?

9-Biz gülüş tasarımlarıyla bireyleri güldürüyoruz. Ama istiyoruz ki insanların ruhları da gülsün. Daha az gülüyoruz daha az mutluyuz. Çok üzülüyorum. Bu nedenle GEN AKADEMİ’ yi açtık. Ruhlar gülsün diye. Çünkü ruhların doğasında gülme ve eğlence var, unuttuk. İstiyoruz ki yeniden hatırlayalım gülmeyi, sağlığı ve mutluluğu. Kahkaha yogası bizi çok bütünledi. Bu nedenle bu etkinliği bazen otel ortamında bazen de klinikte mutlaka oluşturuyoruz.

Yazı dizisinin devamı için beklemede kalın!
 Son olarak Dental Estetik Center’a gelmek isteyen hastalar için Adres Bilgileri 
 

You may also like these

Leave a Comment